رئیس اداره میراث فرهنگ بندر ماهشهر گفت: معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور ثبت ملی دو اثر معنوی بندر ماهشهر در آثار ناملموس کشور را به استاندار خوزستان ابلاغ کرد.

ابلاغ ثبت ملی دو اثر معنوی بندر ماهشهر/ «دست‌اشکن» و «آلات» ثبت ملی شدند

به گزارش میراث ماه: سارا عبادی اظهار کرد: دو شیوه سنتی ماهیگیری «دست‌اشکن» و «آلات» شهرستان بندر ماهشهر در فهرست ملی میراث فرهنگی ناملموس کشور ثبت شد.

وی افزود: شهرستان بندر ماهشهر در جنوب استان خوزستان به دلیل واقع شدن بین خشکی و دریا (محدوده ساحلی) و تاثیرپذیری از این دو، دارای ویژگی‌های طبیعی خاصی و منحصر به فرد است.

رئیس اداره میراث فرهنگی بندر ماهشهر خاطرنشان کرد: از جمله مهمترین ویژگی‌های طبیعی منطقه وجود خورهای بندر ماهشهر است که در نتیجه هزاران سال جزر و مد و پیشروی آب دریا در سواحل پدید آمده‌اند.

عبادی ادامه داد: خورها همواره نقش و تاثیر بسزایی در شیوه معیشت و زندگی ساکنان منطقه داشته و دارند. از قدیمی‌ترین دوران تاکنون در میان شیوه‌های معیشتی مردمان این دیار، صیادی جایگاهی خاص و اهمیت بسیار زیادی داشته است.

وی تصریح کرد: هرچند از دیرباز صیادی در خور به روش‌های مختلف انجام می‌گرفته است، اما دو روش ماهیگیری یعنی روش «دست‌اشکن» و روش «آلات» به سبب ویژگی‌های محیطی در این منطقه بسیار مورد توجه بوده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی بندر ماهشهر متذکر شد: منحصر به فرد بودن، قدمت فراوان، کاهش آسیب‌های محیطی و زیست محیطی نسبت به دیگر روش‌های صیادی، معرفی اصولی و دقیق، تلاش در راستای حفظ و ماندگاری سنت‌ها و روش‌های کهن ماهیگیری و دلایل فراوانی از این قبیل سبب شد تا این دو اثر به عنوان آثار ملی ناملموس کشور ثبت شوند.

عبادی گفت: مراتب ثبت ملی «مهارت ماهیگیری به روش سنتی دست‌اشکن» به شماره «۱۷۰۰» و «مهارت ماهیگیری به روش سنتی آلات» به شماره «۱۷۰۱» در فهرست ملی میراث فرهنگی ناملموس کشور به ثبت رسیده‌اند توسط رئیس سازمان میراث فرهنگی کشور به استاندار خوزستان ابلاغ شد.

وی در پایان اضافه کرد: جا دارد از مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان، فرماندار بندر ماهشهر، انجمن دوستداران میراث فرهنگی خلیج فارس و صیادان بومی به دلیل پشتیبانی، حمایت و همکاری در ثبت ملی این دو اثر صمیمانه تشکر کنم.

۱٫۷ K
 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *