دکتر عبدالوهاب مسیبی بهبهانی

دکتر عبدالوهاب مسیبی بهبهانی

آقای دکتر وهاب که برادر بزرگ تر است، یکی از مفاخر این بندر کهن می باشد او درپور اهواز در روز چهارم فروردین ماه ۱۳۲۱ در بندرماهشهر دیده به جهان گشود. تحصیلات ابتدایی را در دبستان حافظ بندرماهشهر و مقطع متوسطه را در دبیرستان های بندرماهشهر، شبانه روزی تهران و شاپور اهواز در رشته ی علوم طبیعی گذرانده و دیپلم خود را در سال ۱۳۳۹ ه ش اخذ کرده است.

مدت زمانی که در تهران بودند، آموزش زبان آلمانی در انستیتو گوته آلمان را شروع کردند و پس از آن در کنکور اعزام دانشجو به خارج از کشور شرکت نموده و در سال ۱۹۶۲ میلادی پس از پذیرفته شدن در رشته پزشکی، جهت ادامه تحصیل راهی کشور آلمان شدند.

در بین سال های ۱۹۶۲- ۱۹۶۳ میلادی (۱۳۴۱ ه ش) در کالج هانور دوره آمادگی را سپری کرده و همراه و همزمان با شروع تحصیل در رشته پزشکی، تحصیل در رشته علوم سیاسی و اجتماعی را نیز آغاز کرد. سرانجام در فوریه ی سال ۱۹۷۱ میلادی موفق به اخذ دیپلم پزشکی از دانشگاه گوتینگن آلمان شد و در ادامه تحصیلات خود درجه دکتری خود را در ماه مارس سال ۱۹۸۲ میلادی از دانشکده پزشکی همان دانشگاه اخذ کردند.

آقای دکتر وهاب با توجه به علاقه و اشتیاقی که در رشته پزشکی داشتند، تحصیلات خود را ادامه داده و در سپتا مبر سال ۱۹۷۷ میلادی موفق به دریافت تخصص در رشته ی بیماری های کودکان و نوجوانان، و در پی آن فوق تخصص مغز و اعصاب کودکان، و همچنین موفق به اخذ فوق تخصص در رشته طب سوزنی شدند.

وی پس از استاد یاری در دانشکده پزشکی دانشگاه گوتینگن در سال ۱۹۸۵ میلادی موفق به اخذ درجه ی استادی آن دانشگاه شده و فزون بر تدریس در دانشگاه علوم پزشکی گوتینگن آلمان در سال ۱۹۸۷ میلادی، تاکنون در مطب شخصی خود در شهر علمی- دانشگاهی گوتینگن مشغول به طبابت و خدمت به مردم است.

آقای دکتر وهاب بهبهانی فزون بر پیمودن مدارج علمی و حرفه ای، تحقیقات پزشکی خود را در بالاترین مرجع تحقیقاتی آلمان یعنی انستیتو ماکس- پلانک (Max-plank) در گوتینگن از سال ۱۹۷۲ میلادی آغاز کرده است. یکی از مهم ترین نتایج این پژوهش ها کشف ماده مهمی در آب نخاع بیماران مبتلا به مرض موروثی (pku) برای نخستین بار در جهان است.

آقای دکتر فزون بر کارهای بسیار مهم یاد شده، دارای عضویت در سازمان های پزشکی، اروپایی و بین المللی هم چون: سازمان اروپایی امراض مغز و اعصاب کودکان، سازمان امراض تروپیکال آلمان و جهان، سازمان طب سوزنی در آلمان و جهان و … و همکاری با سازمان پزشکان بدون مرز هستند.

آقای دکتر وهاب مسیبی بهبهانی همچنین دارای مقاله های گوناگونی در مجله های معتبر علمی- پزشکی آلمان، اروپایی و جهانی هستند.

او در شهر علمی- دانشگاهی گوتینگن در آلمان زندگی می کند در سال ۱۹۶۸ میلادی با دختر آلمانی که در رشته امور مطبوعات تحصیل می کرد، آشنا و ازدواج می نماید. حاصل این ازدواج دو پسر به نام های آریا ۳۰ ساله و فارغ التحصیل رشته معماری از دانشکده آرشیتکت دانشگاه میلان ایتالیا و سامی فارغ التحصیل رشته علوم سیاسی و اقتصاد دانشگاه گوتینگن آلمان است. آقای دکتر دلبستگی های شخصی خود را در مسافرت به ویژه سفر به ایران و بندرماهشهر برای دیدن فامیل و همچنین دیدن آثار باستانی و علاقه شدید به شعر و ادبیات غارسی بیان می نماید.

۱٫۷ K
 

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *